Kdo jsme Poradenství Naše vize Náš tým Blog Kontakt
Zdraví, rodina a domov. Jaké jsou vaše priority a jste dostatečně finančně připraveni, když přijdou nepřevídatelné události?
07. 10. 2020

Prý jsme v posledních měsících přehodnotili svoje priority. Respektive na první místo se i díky současné situaci s nemocí covid-19 vyhouplo zdraví. Zdraví se tak dostalo před tradiční jedničku našich priorit a tou je rodina. Následují pak oblasti, kterých si také velmi ceníme a tím jsou domov a práce.

Většina z nás si uvědomuje, že cena života a zdraví je nevyčíslitelná a také, že je potřeba si obojí chránit. Ne každý však ví, jak je důležité mít jištění pro období, kdy může být ohroženo zdraví nás nebo našich blízkých, případně nám vypadnou pravidelné příjmy nebo se dostaneme do jiných svízelných situací.

Dostatečné finanční rezervy

Jedním z jištění by měly být dostatečné finanční rezervy, které pomůžou vykrýt nepředvídatelné události týkající se nejen zdraví, ale třeba neplánovaných rodinných výdajů, výpadku příjmu nebo nákladů na opravy a další.

Obecně se udává, že každý z nás by měl mít volné prostředky ve výši tří až šesti měsíčních příjmů. Takové rezervě se říká krátkodobá a je vhodné ji mít uloženou například na spořícím účtu bez výpovědní doby, aby byly finanční prostředky snadno a rychle dostupné.

Další rezervu, takzvaně dlouhodobou, bychom měli mít ve výši až dvanácti měsíčních příjmů (případně i více, je-li to možné). Dlouhodobá rezerva slouží na výdaje, které můžeme očekávat až za několik měsíců či let a je možné ji mít uloženou na finančních produktech s výpovědní lhůtou. Typicky tato rezerva může posloužit jako úspora na vzdělání dětí nebo finanční zabezpečení například v důchodu.

Vhodně nastavené životní pojištění

Druhým jištěním bývá dobře nastavená životní pojistka, která pomůže finančně vykrýt nejrůznější životní situace. Je možné ji uzpůsobit podle potřeb, rizikovosti povolání a také případných rizikovějších volnočasových aktivit. 

Při založení nebo revizi životního pojištění se také nastavuje, případně upravuje, finanční kompenzace při invaliditě, potřebě dlouhodobé péče nebo pro krytí při různých onemocněních a úrazech. 

Prospěšnost životního pojištění si dnes uvědomuje téměř sedmdesát procent Čechů, ale pojištěná je zhruba jen polovina z nich.

Zajistěte se včas

Pokud ještě nemáte sjednané životní pojištění a nezačali jste aktivně tvořit finanční rezervu, doporučuji, abyste se nad oběma variantami alespoň zapřemýšleli. Je výhodnější to totiž začít řešit včas a v klidu než pak takzvaně plakat nad rozlitým mlékem. 

Jestli si nejste jistí, jak si vytvořit dostatečnou finanční rezervu nebo potřebujete zrevidovat nebo založit životní pojištění, jsem tu pro vás. Stačí si najet na stránku s kontaktem a ozvat se mi.

zpět
Připraveni na nečekané: Jak čelit ztrátě zaměstnání

V časech finanční nejistoty a vysoké inflace je ztráta zaměstnání obavou mnohých lidí. Naše rady vám pomohou, jak být připraveni na všechny možné scénáře, snížit stres spojený s možnou ztrátou práce a vytvořit si pevný základ pro vaši finanční nezávislost v případě nečekaných událostí.

přečíst
Jak získat dotaci z programu „Oprav dům po babičce“: Průvodce podáním žádosti

Od července 2023 mají lidé možnost získat v rámci programu „Oprav dům po babičce“ dotaci přes milion korun na rekonstrukci či stavbu domu. Od března 2024 je zároveň možné zažádat o zvýhodněný úvěr k této dotaci. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem o dotaci zažádat a tím proměnit vaše plány ve skutečnost.

přečíst
Jak se vyhnout dluhové pasti: Strategie pro správu vašich financí

V posledních letech Češi dluží bankovním i nebankovním společnostem stále více peněz, přičemž krátkodobé úvěry tvoří většinu nesplacených dluhů, které se blíží hranici 30 miliard korun. V tomto článku se dozvíte osvědčené strategie a praktické rady pro efektivní správu vašich osobních financí. Přečtěte si, jak se vyvarovat nástrahám zadlužení a zlepšit své finanční zdraví.

přečíst