Kdo jsme Poradenství Naše vize Náš tým Blog Kontakt
Jak řešit půjčky v rodině: Nejdůležitější je nastavit si pravidla
05. 04. 2023

Pokud se někdy dostaneme do finanční nouze nebo potřebujeme rychle peníze, často se stává, že se obrátíme na příbuzné. Půjčení peněz od rodinných příslušníků může být rychlou a levnou alternativou k bankovní půjčce. Obzvlášť, když se jedná o menší obnosy peněz.

Jenže je důležité mít na paměti, že i půjčky v rodině mají svá rizika. V tomto článku se dozvíte, jak s nimi zacházet a jak se chovat, aby půjčka nebyla příčinou rozpadu rodinných vztahů.

Zvažte rizika

Půjčka v rodině může mít stejná rizika jako jakákoli jiná půjčka. Navíc pokud nemůžete vrátit dluh, může to vést k napětí v rodině a někdy narušit vztahy natolik, že se dokonce přestanete stýkat. Vhodné je si nastavit pravidla a také si připravit smlouvu, kde vše sepíšete a zvážíte veškeré možné situace. Tedy zda, za jakých podmínek a také kdy jste schopni peníze splatit.

Smlouva je opravdu důležitá

Sepsáním byť jednoduché smlouvy předejdete případnému nedorozumění. Pro obě strany je to i právní jistota. Smlouva by měla obsahovat datum, jména stran, výši půjčky, ev. výši úroků a také podmínky splácení a lhůty.

Co je potřeba si také nastavit? Například zda budou peníze spláceny kvartálně, případně který den v měsíci platba odejde. Vhodné je také stanovit nejzazší lhůtu pro jednorázové zaplacení půjčené částky.

Samozřejmě je nutné, aby obě strany smlouvu podepsaly.

Pokud nechcete psát celou smlouvu, můžete se spolehnout na jednoduchý písemný záznam, který shrnuje účel půjčky, její podmínky, a co se stane při prodlení. I v tomto případě je nutné mít záznam podepsaný oběma stranami a označený datem podpisu.

Buďte upřímní

Nejen ve chvíli, kdy komunikujete s tím, kdo vám peníze půjčí. Měli byste být upřímní i sami k sobě a svým finančním možnostem. Propočítejte si, jestli budete schopní peníze splácet, i kdybyste měli neočekávané výdaje nebo jste přišli o zaměstnání. Pokud taková situace nastane, zkuste s příbuznými najít společné řešení, schůdné pro obě strany.

Pokud vy jste ten, kdo půjčuje, buďte především opatrní. Smlouva, nebo alespoň záznam je něco, co vás může ochránit, pokud budete muset řešit, že druhá strana nedodržuje dohodnutá pravidla.

V každém případě, než si vypůjčíte peníze od příbuzného nebo než je půjčíte vy, je dobré zvážit půjčku i od banky nebo jiných finančních institucí. Udělejte si finanční rozvahu a celkový přehled o možných řešeních a podmínkách bank. Pokud jste na straně půjčujícího, pomozte to samé nejprve udělat svým blízkým.

zpět
Ochraňte si svou nemovitost

Dokážete si představit situaci, kdy se vám zničí váš nádherný nový dům nebo byt kvůli požáru, krádeži nebo ničivé bouři? Víte, že takové škody mohou dosahovat i milionů korun a mohly by vás finančně zcela zničit? Jistě se s tím nechcete smiřovat. A také že nemusíte. V tomto článku se dozvíte rozdíl mezi tímto dvěma typy pojištění a poradím vám, jak si vybrat to správné pojištění pro vaši nemovitost.

přečíst
Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu? Nenechte se napálit!

Koupit ojeté auto je mnohdy výhodnější než investovat do vozu nového. Ale jak si být jisti, že nekupujeme vrak, který nám po několika dnech odmítne jet? V tomto článku se podíváme na několik důležitých bodů, na které byste měli při koupi ojetiny dbát. Nebojte se, i když to možná zní složitě, s trochou trpělivosti a vhodnými informacemi rozhodně nebudete bezmocní.

přečíst
Jak zvládat finanční stres a dosáhnout finanční pohody

Finanční stres je termín, který mnozí lidé nemusí znát, ačkoli ho mohou prožívat na vlastní kůži. Vyskytuje se v situacích, kdy nemáte pevnou kontrolu nad svými financemi a neustále si lámáte hlavu nad tím, jak získat peníze na nečekané nebo běžné měsíční výdaje či dokonce běžnou spotřebu. Péče o vaše finanční zdraví by měla být alespoň stejně pečlivá jako péče o vaše fyzické nebo duševní zdraví.

přečíst