Kdo jsme Poradenství Naše vize Náš tým Blog Kontakt
Vysoká míra inflace v roce 2022 a jak ji řešit?
10. 02. 2022

Inflace, inflace, inflace. Také máte pocit, že na vás tohle slovo útočí ze všech stran? Prostě téma inflace se teď skloňuje ve všech pádech. Ministerstvo financí sice ve své lednové predikci odhaduje, že ekonomika v tomto roce bude ještě stále lehce růst (o 3,1 %), nicméně průměrná míra inflace se bude pohybovat kolem 8,5 %. A to je opravdu citelný rozdíl oproti už i tak vysoké hodnotě 3,8 % v loňském roce.

Zvýšení platu versus inflace

Na druhou stranu, míra nezaměstnanosti je nízká. Pro rok 2022 se očekává dokonce pokles z 2,8 % na 2,5 %. Takže pokud nejste ve svém zaměstnání spokojení, je ideální čas na změnu. Firmy intenzivně hledají nové pracovníky a některé z nich jsou dokonce připravené nabídnout i výrazně vyšší mzdy než v předchozích letech. Takový plat by vám pak pomohl pokrýt i zvýšené náklady způsobené vysokou mírou inflace.

Pokud vás ale vaše práce baví, tak jen kvůli inflaci asi nemá smysl měnit zaměstnání. Navíc třeba máte to štěstí, že vám zaměstnavatel automaticky plat od ledna zvýšil. Velká část firem, které navyšují platy svým pracovníkům pravidelně, přidala svým zaměstnancům kolem tří procent. Některé pak i procent pět. Nicméně aby životní úroveň zůstala zachovaná, byl by potřebný nárůst platu až do výše míry inflace.

Ale co dělat, pokud nehodláte měnit svoji práci a ani vám zaměstnavatel automaticky plat nezvýšil? Možná je nejlepší čas jeho zvýšení probrat se svým šéfem. V některých profesích je až osmiprocentní navýšení platu splnitelné a vy budete překvapení, že se stačilo jen ozvat.

Můžeme inflaci řešit úsporami a šetřením?

Je úplně normální, že růst a lepší období střídají poklesy a někdy i pády. Proto je v oblasti financí důležité mít správně nastavenou finanční rozvahu a vědět, kde a jak mi peníze proudí. Samozřejmě můžete také sáhnout do svých úspor anebo co nejvíc šetřit. Otázkou ale je, kde mít peníze uložené, aby se zhodnotily nebo alespoň neztrácely na svojí hodnotě tak jako na běžném účtu nebo doma pod polštářem.

Pokud se podíváme na to, co říkají současné výzkumy, tak téměř čtvrtina lidí uvádí, že si nevytvořili žádnou finanční rezervu pro horší období a nemají vůbec žádné úspory. Ti, co úspory mají, pak disponují nejčastěji buď rezervou ve výši tří měsíčních platů, anebo pak až rezervou ve výši ročního platu.

Hodně lidí také uvádí, že se snaží šetřit. Největší zátěží pro ně jsou v současnosti výdaje za bydlení, dále pak za jídlo a energie. Proto až 34 procent oslovených si v letošním roce odpustí dovolenou, někteří zase plánovanou koupi auta (až 22 procent). Zhruba 17 procent oslovených říká, že odloží pořízení nemovitosti nebo plánovanou rekonstrukci bydlení.

Šetřit se dá ale i na menších položkách, na vodě a energiích, jak jste si mohli přečíst v minulých článcích. Současně je však potřeba k šetření přidat i položku investic tak, abyste svoje peníze zhodnocovali, nejen šetřili a spořili. Potřebujete poradit, jak na to? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

zpět
Stavební spoření jako nejlepší možnost ukládání peněz? Ano, či ne?

Příjemné překvapení. I tak by se dalo nazvat první čtvrtletí letošního roku u stavebních spořitelen. V meziročním srovnání totiž poskytly zhruba o jedno procento více úvěrů než v předchozích letech. Současně také zaznamenaly růst zájmu o nové smlouvy, v meziročním srovnání dokonce až o čtyři procenta více.

přečíst
Hypotéky - tipy, jak reagovat na zvyšující se úrokové sazby

Levným hypotékám bohužel odzvonilo. Alespoň pro následující měsíce, týdny a možná i roky. To, co bylo jasné ke konci loňského roku a v průběhu prvního kvartálu roku letošního, se opravdu stalo. Úrokové sazby hypoték prudce zdražily a stále rostou. Nyní jsou na podobné úrovni jako zhruba před patnácti dvaceti lety. Tehdy se dokonce pohybovaly v rozmezí od pěti do sedmi procent. Ale ceny nemovitostí, včetně rodinných domů, byly dvakrát až třikrát nižší.

přečíst
Kryptoměny! Co jsou zač? Proč a jestli vůbec do nich investovat?

Určitě už jste slyšeli o kryptoměnách. Možná ale nevíte, co přesně kryptoměna je a v čem tkví její kouzlo nebo i případné nebezpečí. Pro začátek je důležité vědět, že kryptoměna je typ elektronických peněz. Dokonce se dá říct, že je to jakýsi novodobý druh peněz, který vznikl jako reakce na rozšiřující se možnosti internetu.

přečíst